برآورد هزینه و درآمد یک سالن 10 تنی در یک دوره

نوشته شده توسط مدیر (علی افشاری) در . نوشته شده در آشنایی با پرورش قارچ

(برآورد هزینه ها طبق قیمت های بهار 93 می باشد.)

برآورد درآمد خالص یک سالن قارچ مسئله ای است که فاکتورهای بسیار متنوعی دارد که هر کدام بسته به شرایطی تغییر می کنند و نمی توان رقم دقیقی در این مورد بدست آورد به خصوص که بسیار بستگی به نحوه مدیریت و اجرای کار تولید قارچ دارد اما در این مطلب سعی کرده ایم با میانگین به ارقامی برسیم که به واقعیت نزدیک باشد.

برای برآورد میزان سوددهی خالص یک مجموعه میزان هزینه های جاری را از در آمد حاصل از فروش کم می کنند. دقت داشته باشید که هزینه های اولیه را مانند هزینه قفسه ها و تجهیزات جز هزینه های جاری حساب نمی کنند و آن را جز سرمایه گذاری به حساب می آورند اما استهلاک آنها را جز هزینه های جاری حساب می کنند.

پس فرمول بدست آوردن سود خالص به این صورت می شود :

استهلاک تجهیزات – هزینه های جاری – درآمد فروش قارچ = سود خالص

هزینه های جاری برای یک سالن 10 تنی در یک دوره شامل هزینه های خرید مواد اولیه یعنی کمپوست و خاک و هزینه حمل و نقل، هزینه کارگری و هزینه شارژ (آب، برق، گاز) می باشد. ما در اینجا هم هزینه اجاره سالن را جز هزینه های جاری حساب نکردیم چون می تواند بسیار متفاوت باشد.

کمپوست و خاک و هزینه حملشان برای این سالن در یک دوره حدود 7.500.000 تومان می شود.

برای همچین سالنی هم احتیاج به یک کارگر ثابت نیست و فقط در روزهای خاصی مانند روز ورود کمپوست، روز خاکدهی، روزهایی در فلشها و روز تخلیه کمپوست، کاگر نیاز است که با احتساب حقوق کارگر روز مزد که روزی 50.000 تومان است حدود 1.000.000 تومان هزینه کارگری می شود. البته ممکن است شما به کارگر ارزانتر هم دسترسی داشته باشید و یا حتی بتوانید از دوستان و آشنایان و خانواده کمک بگیرید و این هزینه را کمتر کنید ولی ما بدترین حالت را که عدم وجود تمامی موارد بالا است را در نظر می گیریم.

هزینه آب و برق و گاز نیز ماهانه میانگین 300.000 تومان می شود که برای یک دوره 2 ماهه 600.000 تومان در نظر می گیریم.

هزینه استهلاک تجهیزات را هم برای هردوره 300.000 تومان در نظر می گیریم.

از همه مهمتر مقدار بازده و قیمت فروش است که این مقدار می تواند بسیار متفاوت باشد . ما مقدار بازده را 23 درصد و قیمت فروش را کیلویی 5.700 تومان در نظر می گیریم.

با احتساب موارد بالا و قرار دادنشان در فرمول مربوطه خواهیم داشت :

13.000.000 تومان = 5.700 * 0.23 *  10000kg = درآمد فروش قارچ 

300(استهلاک) – (600.00 + 1.000.000 + 7.500.000)(هزینه های جاری) – 13.000.000(درآمد فروش قارچ) = سود خالص

1.950.000 تومان = درآمد خالص ماهانه <= 3.900.000 تومان = سود خالص یک دوره دو ماهه <=

درصورتی که اجاره سالن هم باید پرداخت شود آن را از درآمد ماهیانه کسر کنید.

اما نکات بسیار مهمی هنوز مانده که آن را در درآمد خالص ماهانه باید در نظر گرفت.
نکته اول : طبق روال عادی بعید است که بتوانید در یک سال شش دوره کامل کشت داشته باشید چون ممکن است هردوره چند روزی بیش از دوماه طول بکشد و یا کمپوست سفارش داده شده با تاخیر برسد پس تقریبا در هر سال را باید 1 ماه را با سالن خالی فرض کرد و در صورتی که اجاره باید پرداخت شود هزینه اجاره آن ماه را در نظر گرفت.
نکته دوم : مدتی قبل از عید نوروز و مدتی بعد از عید نوروز و روزهایی در محرم و تعطیلات دیگر سال قیمتها کاهش پیدا می کند و این مسئله را نیز باید در نظر گرفت.
نکته سوم : ممکن است در طول دوره پرورش مقداری از بستر شما آلوده شود و دچار بیماری شوید که این موضوع روی مقدار برداشت شما تاثیر منفی خواهد داشت.
با در نظر گرفتن سه نکته بالا سود هر سالن ماهانه حدود 1.500.000 هزار تومان می توان در نظر گرفت.

نکته ترسناک : این نکته را هم در نظر بگیرید که ممکن است تمامی بستر کشت شما دچار بیماری مایکوگن و یا تار عنکبوتی شود و نصف یا تمامی محصول شما نابود شود و درصورت نبودن پشتوانه مالی دیگر نتوانید به کار خود ادامه دهید و ضرر بزرگی بکنید. این احتمال هم کم نیست و بنده با چند نفری که به همین شکل مجبور به ترک این کار شده اند آشنا هستم.

چند عکس از سالنی که هم به مایکوگن و هم تار عنکبوتی مبتلا شده و 70 درصد محصولش را از دست داده در زیر می توانید مشاهده کنید.

  

 

البته توجه داشته باشید که بهتر است اگر فقط قصد راه اندازی یک سالن 10 تنی را دارید آن را به دو سالن 5 تنی تقسیم کنید.